Z6_PPGAHG8009QB60QNUT1BNABKQ6
Z7_PPGAHG8009QB60QNUT1BNABK67
Медицински дейности Обществено здраве Надзор на заразните болести Профилактика на болестите и промоция на здравето Лабораторни изследвания

Основни дейности на Регионална здравна инспекция – Велико Търново

Дата на публикуване: 13.12.2021
Последна актуализация: 20.03.2025

Регионална здравна инспекция – Велико Търново осъществява следните основни дейности на територията на област Велико Търново:

1. Провеждане на ефективен здравен контрол по прилагане на законодателството на ЕС и на националното законодателство за обекти с обществено предназначение, за продукти, стоки и дейности със значение за здравето на човека и за фактори на жизнената среда, надзора на заразните болести и опазване на общественото здраве. 

2. Извършване на независима, компетентна и прозрачна инспекционна дейност при спазване на утвърдени стандартни оперативни процедури, ръководства или указания.

3. Провеждане на системен, в съответствие със законодателството и препоръките на ЕС, мониторинг и оценка на факторите на жизнената среда, с оглед предотвратяване на възможните рискове за здравето на населението.

4. Провеждане на лабораторни изследвания при спазване на процедурите, съгласно получената акредитация по БДС ISO 17 025 или БДС ISO 17 020. Повишаване капацитета на лабораторната дейност на инспекцията.

5. Предоставяне на своевременна и достоверна информация на обществеността за резултатите от провеждания държавен здравен контрол.

6. Провеждане на ефективен контрол по спазване разпоредбите на Закона за лечебните заведения в извънболничната и болнична помощ на територията на областта, Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, и нормативните актове по прилагането им.

7. Организиране, ръководство и контрол на дейността по медицинската експертиза и на Регионалната картотека на медицинската експертиза (РКМЕ).

8. Събиране, обработване и предоставяне на финансово-икономическа и медико-статистическа информация за дейността и ресурсното осигуряване на лечебните и здравните заведения на територията на областта.

9. Анализиране на регионално ниво на демографските показатели и здравното състояние на населението и търсене на зависимост между тях и факторите на жизнената среда и начина на живот с оглед разработване на регионални профилактични програми. 

10. Разширяване на инициативите за промоция на здраве и повишаване на информираността на населението за основните предпоставки за здравословен начин на живот.

11. Изпълнение на дейности по програми и проекти в областта на опазване на общественото здраве.  

12. Провеждане на активен епидемиологичен надзор над заразните заболявания, ефективен контрол на противоепидемичния режим в лечебните заведения и контрол върху качеството и ефективността на дейностите по дезинфекция и стерилизация. 

13. Опазване на общественото здраве чрез организиране на бърз отговор при възникване на епидемични ситуации, взривове и епидемии от заразни болести. 

14. Опазване на страната от внос и разпространение на инфекции с висок епидемичен риск, в съответствие с Международните здравни правила. 

15. Постигане и поддържане на висок имунизационен обхват при изпълнение на Имунизационния календар на Република България, с цел осигуряване на ефективна защита на населението от ваксинопредотвратими заболявания, недопускане възникването на взривове и епидемии от ваксинопредотвратими заболявания, протичащи с висока заболяемост, смъртност и усложнения. Засилване на взискателността от страна на РЗИ – Велико Търново по отношение на планирането и отчитането на извършените имунизации, реда и начините на тяхното провеждане. Осигуряване на надеждно функционираща „хладилна верига”. 

16.  Осъществяване на ефективна координация на инспекцията с други регионални здравни структури, националните центрове по проблемите на общественото здраве, неправителствени организации и МЗ при изпълнение на дейностите по държавния здравен контрол, надзора на заразните болести, профилактиката на болестите и промоция на здравето.

17. Провеждане на системни дейности за подготовка и повишаване на квалификацията на служителите от РЗИ – Велико Търново.

18. Подобряване на ефективността на действащите на регионално ниво съвети по определени здравни и медицински проблеми.

19. Проучване на потенциалните рискове за здравето на населението при бедствия, аварии и инциденти от невоенен характер, потребностите от медицинска помощ, ресурсите на лечебната мрежа и разработване на планове за медицинското осигуряване на населението.